Kde sa zobrazujú údaje, ktoré uvediem pri registrácii?
Email a telefónne číslo sú prístupné iba pre registrovaných veterinárov, pre širšiu verejnosť sa nikde nezobrazujú. Ak bude niekto hľadať darcu, bude Vás kontaktovať cez formulár, bez toho, aby mal prístup ku Vašim kontaktným údajom. Po odoslaní tohto formuláru Vám príde email/ SMS správa s kontaktom a odkazom od žiadateľa.
Adresa sa uvádza iba v tom prípade, ak máte záujem o psiu známku a odznak s logom. Tieto údaje nie sú verejné.
Informácie o psovi a Vaše PSČ sa zobrazujú na tomto webe v databáze psích darcov krvi.
Ak zaregistrujem svojho psa, musím ísť niekam darovať krv?
Všetko je na vzájomnej dohode medzi darcom a žiadateľom. Ak Vám nevyhovuje čas alebo miesto odberu, môžete ho odmietnuť. Registrácia Vás k ničomu nezaväzuje. Registráciou dávate iba súhlas k tomu, aby Vás mohol žiadateľ kontaktovať.
Bude ma hľadanie darcu niečo stáť?
Vyhľadávanie v databáze je pre všetkých bezplatné.
Neviem krvnú skupinu svojho psa, môžem ho registrovať?
Pri registrácii psieho darcu krvi nie je nutné vedieť krvnú skupinu Vášho psíka. Znalosť krvnej skupiny je výhoda, ale nie nutnosť.
Je darovanie krvi pre psov nebezpečné?
Ak sa darca pred odberom riadne vyšetrí a odber je vykonaný správne, nehrozí psovi žiadne riziko. Všeobecne platí, že darcovstvo krvi u psov je pomerne bezpečný a užitočný zákrok, ktorý môže zachrániť životy iných psov.
Ako často môže pes darovať krv?
Pes môže darovať krv 3-4x ročne. Medzi každým darovaním musia uplynúť aspoň 3 mesiace.
Koľko krvi sa odoberie môjmu psovi?
Množstvo odobranej krvi závisí od hmotnosti darcu a potrieb príjemcu. V praxi platí, že sa psom odoberá 10 ml krvi na 1 kg telesnej hmotnosti. Takéto množstvo odobranej krvi predstavuje pre telo len malú záťaž a organizmus ju v krátkom čase bez problémov obnoví.
Ako dlho trvá darovanie krvi?
Samotný odber trvá približne 3 – 15 minút. Ale treba rátať aj s preventívnym vyšetrením a starostlivosťou po odbere. Celkový proces tak môže zabrať približne 1 hodinu.
Ako pripraviť psa na odber krvi?
Psa môžete špecifickým výcvikom naučiť, aby pokojne ležal na boku alebo pokojne sedel a uvoľnene sa zúčastňoval na odbere krvi. Pes by mal byť pred odberom dobre hydratovaný.
Môžu krv darovať a prijímať všetky plemená psov?
Plemeno psa nie je pri darovaní krvi dôležité. Kľudne môže byť darcom nemecký ovčiak a príjemcom malá čivava. Kompatibilné musia byť iba krvné skupiny.
Môže pes darovať krv, ak užíva kĺbovú výživu, alebo má alergiu?
V takomto prípade je najlepšie situáciu prekonzultovať s veterinárnym lekárom. Niekedy tieto okolnosti môžu byť problém, inokedy zase vadiť nemusia.
Prečo pes, ktorý dostal transfúziu, nemôže byť darca?
Takýto pes nemôže byť darca, pretože sa po transfúzii mohli v krvi vytvoriť protilátky, ktoré by mohli poškodiť prijímateľa.
Kedy potrebuje pes transfúziu?
Psy môžu potrebovať transfúziu v prípade, že stratili veľké množstvo krvi z dôvodu úrazu, chirurgického zákroku alebo choroby, ktorá ovplyvňuje produkciu krviniek.
Niektoré príznaky, ktoré môžu naznačovať potrebu transfúzie, sú:
• Bledosť slizníc
• Slabosť, únava alebo nezvyčajné chovanie
• Pokles telesnej teploty
• Nízky krvný tlak
Ak máte obavy o zdravie Vášho psa, je najlepšie sa bezodkladne obrátiť na veterinára. Veterinár môže vykonať krvné testy a vyhodnotiť, či je transfúzia potrebná.
Je transfúzia krvi pre psov bezpečná?
Transfúzia krvi môže byť bezpečná a účinná liečba, ak sa správne vykoná, a ak sú dodržané všetky bezpečnostné opatrenia. Jedným z hlavných rizík spojených s transfúziou krvi je možnosť prenosu infekčných chorôb, ktoré sa môžu prenášať krvou. Preto je dôležité, aby bola použitá krv od zdravého darcu. Okrem toho môžu mať niektoré psy akútnu reakciu na cudziu krv. Váš pes bude po transfúzii sledovaný, aby sa zabezpečilo, že ak sa vyskytnú akékoľvek reakcie, budú okamžite zvládnuté.
Vo všeobecnosti platí, že transfúzia krvi u psov je pomerne bezpečná, ak sú dodržané bezpečnostné opatrenia a transfúzia sa vykonáva pod dohľadom kvalifikovaného veterinárneho personálu.
Môžem ísť darovať krv svojho psíka aj preventívne?
Na Slovensku zatiaľ neexistuje žiadna krvná banka pre zvieratá, takže nie je možné ísť darovať krv preventívne.
Čo z darcovstva budem mať?
Okrem pocitu hrdosti, že Váš pes pomáha zachraňovať životy iným psom, budete mať pri pravidelnom darcovstve perfektný prehľad o zdravotnom stave Vášho psa. Každému odberu predchádzajú dôkladné zdravotné vyšetrenia, ktoré môžu upozorniť na vznikajúce problémy.
Niektoré veterinárne kliniky odmeňujú darcov zľavami, alebo kreditom na ich služby. Tieto výhody sa môžu na každej veterinárnej klinike líšiť.
Chcem sa spýtať na niečo iné
Ak ste nenašli odpoveď na svoju otázku, neváhajte nás kontaktovať cez email info@psidarcoviakrvi.sk alebo pomocou správy na našom facebooku.